BOTNIAGAMES

Botniahalli

4.2.2015


RESULTAT 2015


M 60 m                              lk/final


  1. Odain Rose                              SWE                 6,697

  2. Erik Hagberg                            SWE                 6,699

  3. Luke Fagan                              GBR                  6,73

  4. Confidence Lawson                       GBR                  6,76

  5. Antonio Infantino                       GBR                  6,90

  6. Samuli Samuelsson                       IkaalU               6,96


M 60 m                              ae/försök


  1. Erik Hagberg                            SWE                  6,74Q

  2. Luke Fagan                              GBR                  6,78Q

  3. Confidence Lawson                       GBR                  6,81Q

  4. Odain Rose                              SWE                  6,82Q

  5. Antonio Infantino                       GBR                  6,96q

  6. Samuli Samuelsson                       IkaalU               6,97q

  7. Teemu Veteläsuo                         LappVei              7,04

  8. Cheela Changala                         TuUL                 7,17

  9. Elmo Savola                             LappVei              7,29

 10. Tuomo Marttila                          KälvTa               7,56


Erä 1               


  1. Confidence Lawson                       GBR                  6,81Q

  2. Odain Rose                              SWE                  6,82Q

  3. Antonio Infantino                       GBR                  6,96q

  4. Teemu Veteläsuo                         LappVei              7,04

  5. Elmo Savola                             LappVei              7,29


Erä 2               


  1. Erik Hagberg                            SWE                  6,74Q

  2. Luke Fagan                              GBR                  6,78Q

  3. Samuli Samuelsson                       IkaalU               6,97q

  4. Cheela Changala                         TuUL                 7,17

  5. Tuomo Marttila                          KälvTa               7,56


M 200 m


  1. Antonio Infantino                       GBR                 21,02

  2. Jonathan Åstrand                        IFKraft             21,29

  3. Confidence Lawson                       GBR                 21,80

  4. Samuli Samuelsson                       IkaalU              21,86

  5. Ville Wendelin                          TuUL                21,97

  6. Cheela Changala                         TuUL                22,84


Erä 1               


  1. Samuli Samuelsson                       IkaalU              21,86

  2. Ville Wendelin                          TuUL                21,97

  3. Cheela Changala                         TuUL                22,84


Erä 2               


  1. Antonio Infantino                       GBR                 21,02

  2. Jonathan Åstrand                        IFKraft             21,29

  3. Confidence Lawson                       GBR                 21,80


M 400 m


  1. Christoffer Envall                      IKFalken            49,09

  2. Eemeli Välimäki                         NoormNo             49,19

  3. Filiph Johansson                        GamlakIF            50,05

  4. Markus Johansson                        SWE                 50,18

  5. Andreas Movin                           SWE                 50,33

  6. Erik Hermelin                           SWE                 50,95

  7. Mauri Syri                              GamlakIF            55,78


Erä 1               


  1. Christoffer Envall                      IKFalken            49,09

  2. Eemeli Välimäki                         NoormNo             49,19

  3. Mauri Syri                              GamlakIF            55,78


Erä 2               


  1. Filiph Johansson                        GamlakIF            50,05

  2. Markus Johansson                        SWE                 50,18

  3. Andreas Movin                           SWE                 50,33

  4. Erik Hermelin                           SWE                 50,95


M 800 m


  1. Jan van den Broeck                      BEL               1.49,00

  2. Ville Lampinen                          KU-58             1.49,92

  3. Paul Arents                             LAT               1.50,14

  4. Tuomo Salonen                           EspTa             1.50,71

  5. Simon Haglund                           IKFalken          1.54,20

  6. Lauri Hassi                             OrivPo            1.54,56

  7. Alex Rauhala                            VasaIS            1.55,43

  8. Mikko Raittinen                         KurikRy           1.55,77

  9. Janne Hautala                           TeuvRi            1.57,54

 10. Markus Jokinen                          TeuvRi            1.57,68

 11. Benjamin Mullen                         USA               1.57,98

 12. Dennis Wikström-Roos                    SWE               1.58,30

 13. Jesper Bengs                            VasaIS            2.04,34

 14. Joel Store                              GamlakIF          2.08,80

 15. Dani Peuraharju                         GamlakIF          2.13,83

 16. Kim Piispanen                           GamlakIF          2.14,79

     Ville Borgmästars                       IKFalken              DNF


Erä 1               


  1. Alex Rauhala                            VasaIS            1.55,43

  2. Mikko Raittinen                         KurikRy           1.55,77

  3. Janne Hautala                           TeuvRi            1.57,54

  4. Markus Jokinen                          TeuvRi            1.57,68

  5. Jesper Bengs                            VasaIS            2.04,34

  6. Joel Store                              GamlakIF          2.08,80

  7. Dani Peuraharju                         GamlakIF          2.13,83

  8. Kim Piispanen                           GamlakIF          2.14,79

     Ville Borgmästars                       IKFalken              DNF


Erä 2               


  1. Jan van den Broeck                      BEL               1.49,00

  2. Ville Lampinen                          KU-58             1.49,92

  3. Paul Arents                             LAT               1.50,14

  4. Tuomo Salonen                           EspTa             1.50,71

  5. Simon Haglund                           IKFalken          1.54,20

  6. Lauri Hassi                             OrivPo            1.54,56

  7. Benjamin Mullen                         USA               1.57,98

  8. Dennis Wikström-Roos                    SWE               1.58,30


M 3000 m


  1. Riku Marttinen                          LahdA             8.10,08

  2. Robin Rohlén                            SWE               8.10,98

  3. Arttu Vattulainen                       JoensKa           8.13,73

  4. Ville Heikkilä                          LammSä            8.15,87

  5. David Nilsson                           SWE               8.16,14

  6. Panu Jantunen                           ParikkU           8.18,53

  7. Lasse Suonpää                           TurWei            8.32,87

  8. Antti Ihamäki                           AlajA             8.33,88

  9. Tapani Kärjä                            KalajJu           8.39,65

 10. Joakim Träskelin                        VasaIS            8.52,80

 11. Vilho Loukkalahti                       IFRaseb           8.55,70

 12. Jan Kaas                                GamlakIF          8.58,33

 13. Jani Ylisaukko-Oja                      ArcticA           9.05,44

 14. Kevin Sandell                           IKFalken          9.18,39

 15. Markku Nikkanen                         LimNM             9.24,75

 16. Mikkel Knif                             IKFalken          9.25,16

 17. Kristian Nedregård                      NOR              11.12,14

     Anders Lindahl                          IFLänken              DNF

     Otto Loukkalahti                        IFRaseb               DNF


M 5000 m kävely


  1. Rasmus Lang                             VasaIS           24.10,21

     Kristian Nedregård                      NOR                    DQ


M Korkeus


  1. Richard Östman                          IFVom                 207

         190 195 199 204 207 212

           -   O   O  XO XXO XXX

     Mika Hietaniemi                         LänsiUU               DNS

       

       


M Seiväs


  1. Mareks Arents                           LAT                   545

         470 490 510 525 535 545 555

           -   -   O   O   O   O XXX

  1. Zhang Wei                               CHN                   545

         470 490 510 525 535 545 555 565

           -   -   -   O   -   O   - XXX

  3. Yansheng Wang                           CHN                   525

         470 490 510 525 535 545

           -   -   -  XO   - XXX

  4. Jere Bergius                            TampPy                510

         470 490 510 525 535 545

           -   -  XO   - XX-   X

  4. Perttu Korhonen                         LahdA                 510

         470 490 510 525

           -   -  XO XXX

  6. Jouni Marjaniemi                        VehmKi                490

         470 490 510

           -   O XXX

     Christian Westö                         IFFemman               NH

         470

         XXX

     Samuli Järvelä                          SoinSi                 NH

         470 490

           -   X

     Jesse Salmi                             VaasVa                 NH

         470

         XXX


M Pituus


  1. Ezekiel Ewulo                           GBR                  7,41                

          7,41     X     X     X     X  7,38

                                           

  2. Janne Etelämäki                         KuortKu              7,12                

          6,92     X  7,00  7,06  7,12  7,04

                                           

  3. Joli Koivu                              EsboIF               7,02                

             X  6,89  6,90     X     X  7,02

                                           

  4. Elmo Savola                             LappVei              6,75                

          6,49  6,66  6,75  6,60  6,69  4,79

                                           

  5. Tuomo Marttila                          KälvTa               5,76                

          5,76     X  4,18     -     X     X

                                           


M Kiekko


  1. Pyry Niskala                            VasaIS              55,98

              X  55,98  53,39      X  53,13  53,67

  2. Veikko Laitinen                         KeurKi              48,66

          48,66      X  48,59  48,44  47,36  48,45

  3. Tor Lindberg                            SWE                 42,52

              X  40,79  39,95  42,52      X      X

  4. Joli Koivu                              EsboIF              42,17

              X      X  38,71  40,01  42,17      -

  5. Jonas Solvin                            IKFalken            38,18

          32,19  35,43  32,86  33,78  38,18  33,38

     Mikko Martinmäki                        VihU                   NM

              X      X      X      X      X      X


N 60 m                              lk/final


  1. Anna Julin                              IFNykn               7,79

  2. Evelina Nilsson                         SWE                  7,80

  3. Jonna Alkula                            IlmajKi              8,03

  4. Nathalie Nystrand                       IFFyren              8,14

  5. Anna Pajunen                            IFÅsar               8,15

     Aurora Troberg                          EsboIF                DNS


N 60 m                              ae/försök


  1. Evelina Nilsson                         SWE                  7,85Q

  2. Anna Julin                              IFNykn               7,86Q

  3. Jonna Alkula                            IlmajKi              8,04Q

  4. Aurora Troberg                          EsboIF               8,09Q

  5. Nathalie Nystrand                       IFFyren              8,15q

  6. Anna Pajunen                            IFÅsar               8,18q

  7. Felicia Ehrs                            VasaIS               8,25


Erä 1               


  1. Evelina Nilsson                         SWE                  7,85Q

  2. Jonna Alkula                            IlmajKi              8,04Q

  3. Anna Pajunen                            IFÅsar               8,18q

  4. Felicia Ehrs                            VasaIS               8,25


Erä 2               


  1. Anna Julin                              IFNykn               7,86Q

  2. Aurora Troberg                          EsboIF               8,09Q

  3. Nathalie Nystrand                       IFFyren              8,15q


N 200 m


  1. Anna Julin                              IFNykn              25,26

  2. Isabelle Eriksson                       SWE                 25,90

  3. Nathalie Nystrand                       IFFyren             26,66

  4. Amanda Lindahl                          VasaIS              27,07


N 400 m


  1. Hilla Uusimäki                          KU-58               55,62

  2. Felicia Åbacka                          IFFyren             55,99

  3. Elin Moraiti                            SWE                 56,32

  4. Mette Paavolainen                       IKFalken            56,54

  5. Eliisa Räsänen                          EsboIF              57,57

  6. Emilia Borgmästars                      IKFalken            58,43


Erä 1               


  1. Mette Paavolainen                       IKFalken            56,54

  2. Emilia Borgmästars                      IKFalken            58,43


Erä 2               


  1. Hilla Uusimäki                          KU-58               55,62

  2. Felicia Åbacka                          IFFyren             55,99

  3. Elin Moraiti                            SWE                 56,32

  4. Eliisa Räsänen                          EsboIF              57,57


N 800 m


  1. Anastasia Tkatshuk                      UKR               2.04,82

  2. Karin Storbacka                         IKFalken          2.07,57

  3. Zenitha Eriksson                        IKFalken          2.07,67

  4. Ida Holm                                SWE               2.09,04

  5. Yolanda Ngarambe                        SWE               2.11,42

  6. Jessica Edlund                          SWE               2.13,29

     Mette Paavolainen                       IKFalken              DNF


N 3000 m


  1. Sandra Eriksson                         IKFalken          9.04,71

  2. Camilla Richardsson                     VasaIS            9.18,26

  3. Oona Kettunen                           KarhKa            9.23,90

  4. Sara Kuivisto                           PorvU             9.32,60

  5. Heidi Eriksson                          IKFalken          9.41,47

  6. Nina Chydenius                          ViipU             9.42,81


N 3000 m kävely


  1. Mikaela Löfbacka                        VasaIS           14.31,63

  2. Vera Rauhala                            VasaIS           14.56,94

  3. Jenni Lahtinen                          IkurinVi         16.45,47

  4. Jonna Stenroos                          TampU            16.45,56


N Seiväs


  1. Angelina Zhuk-Krasnova                  RUS                   460

         360 380 395 420 440 450 460 470

           -   -   -   -   O   O   O XXX

  2. Wilma Murto                             SalVil                410

         360 380 395 410 420

           -   -   -  XO XXX

  3. Xu Huiqin                               CHN                   395

         360 380 395 410

           -   - XXO XXX

  4. Jatta Salmela                           VasaIS                380

         360 380 395

          XO   O XXX

  5. Alina Strömberg                         LarsmoIF              360

         360 380

          XO XXX

     Ellinor Kronholm                        IFFemman               NH

         360

         XXX


N Kolmiloikka


  1. Kristiina Mäkelä                        OrimJy              14,20 (Halli SE)                

         13,99 13,99 14,20     -     -     -

                                           

  2. Sanna Nygård                            VasaIS              13,41                

             X 13,25 13,33     X 13,22 13,41

                                           

  3. Laura Samuel                            GBR                 13,26                

             X     X     X     X 13,24 13,26

                                           

  4. Santa Matule                            LAT                 12,68                

         12,68 12,50     X     X 12,41 12,43

                                           

  5. Anna Pajunen                            IFÅsar              11,97                

         11,91 11,85     X 11,69 11,97 11,87

                                           


N Kiekko


  1. Heidi Schmidt                           SWE                 54,71

              X      X  52,72  53,00  54,71      X

  2. Tanja Komulainen                        TampPy              49,39

              X  42,62  49,39  49,16      X  48,46

  3. Helena Leveelahti                       VirtU               46,45

          45,22      X  46,45  45,72  44,89  46,31

  4. Hanna Rintamäki                         IFFemman            44,63

          44,05  43,50  43,65      X      X  44,63

  5. Emma Rintamäki                          IFFemman            42,76

          40,92  42,76  40,42  42,34  41,24  38,92

  6. Jennifer Söderlund                      MalaxIF             37,08

          33,99  35,05  34,51  34,45  37,08      X

  7. Mari Jäntti                             SeinäjSU            35,25

          35,25  34,33      X  31,24      X      X

  8. Emma Snellman                           VasaIS              28,87

              X  28,87  26,09  28,68  26,59      X

  9. Sarah Nygårds                           IFKraft             27,62

          27,62  24,88      X

KONTAKTUPPGIFTER
Organisationskommitténs ordf.
Mikael Snellman

Promoter, idrottare
Mikael Westö
+358 (0)44 3305542
mikael.westo@hotmail.com

I SAMARBETE MED

Get the Flash Player to see this player.