BOTNIAGAMES 15.2.22011 - Botniahallen

RESULTS

M 60 m: 1) Jonathan Åstrand IFKraft 6,74, 2) Ville Myllymäki KanksLei 6,88, 3) Eetu Rantala OulPy 6,93, 4) Eero Haapala JalasjJa 6,97, 5) André Brännström SWE 7,10, 6) Andreas Kastrén HIFK 7,17, 7) Robert Bamm IFVom 7,19, 8) Jere Lehto OulPy 7,25, 9) Adam Andersson SWE 7,29, 10) Jonathan Richardsson SWE 7,32, 11) Gustav Klingstedt HIFK 7,37, 11) Otto Ylöstalo IFSibboV 7,37, 13) Benjamin Backman IFFemman 7,57, 14) Tobias Nilsson SWE 7,72. Erä 1: 1) Andreas Kastrén HIFK 7,17, 2) Jonathan Richardsson SWE 7,32, 3) Benjamin Backman IFFemman 7,57, 4) Tobias Nilsson SWE 7,72, Erä 2: 1) André Brännström SWE 7,10, 2) Robert Bamm IFVom 7,19, 3) Jere Lehto OulPy 7,25, 4) Gustav Klingstedt HIFK 7,37, 4) Otto Ylöstalo IFSibboV 7,37, Erä 3: 1) Jonathan Åstrand IFKraft 6,74, 2) Ville Myllymäki KanksLei 6,88, 3) Eetu Rantala OulPy 6,93, 4) Eero Haapala JalasjJa 6,97, 5) Adam Andersson SWE 7,29.

M 200 m: 1) Jonathan Åstrand IFKraft 20,90, 2) Johan Wissman SWE 21,16, 3) Eetu Rantala OulPy 22,20, 4) Antti Vainionpää OulPy 22,50, 5) Gustav Klingstedt HIFK 22,83, 6) Robert Bamm IFVom 22,97, Andreas Kastrén HIFK DNS. Erä 1: 1) Eetu Rantala OulPy 22,20, 2) Robert Bamm IFVom 22,97, Andreas Kastrén HIFK DNS, Erä 2: 1) Jonathan Åstrand IFKraft 20,90, 2) Johan Wissman SWE 21,16, 3) Antti Vainionpää OulPy 22,50, 4) Gustav Klingstedt HIFK 22,83.

M 800 m: 1) Reuben Bett KEN 1.47,23, 2) Tommy Granlund IKFalken 1.50,29, 3) Rami Oravakangas PyhäjPo 1.50,50, 4) Tuomo Salonen EspTa 1.50,54, 5) Anton Asplund SWE 1.52,74, 6) Andrei Isatsev RUS 1.55,02, 7) Frank Lindqvist IFLänken 1.55,12, 8) Mikko Pellinen KristU 1.55,65, 9) Lauri Holappa OulPy 1.56,50, 10) Jussi Raittinen KurikRy 1.56,79, 11) Patrik Nilsson SWE 1.59,06, 12) Kristian Nedergård NOR 2.00,12, 13) Marcus Prest GamlakIF 2.02,28, 14) Daniel Envall IKFalken 2.03,59, 15) Janne Mäntylä KurikRy 2.05,27, Johan Nordmyr IFKraft DNF, Jukka Raittinen KurikRy DNS. Erä 1: 1) Andrei Isatsev RUS 1.55,02, 2) Mikko Pellinen KristU 1.55,65, 3) Lauri Holappa OulPy 1.56,50, 4) Jussi Raittinen KurikRy 1.56,79, 5) Patrik Nilsson SWE 1.59,06, 6) Marcus Prest GamlakIF 2.02,28, 7) Daniel Envall IKFalken 2.03,59, 8) Janne Mäntylä KurikRy 2.05,27, Jukka Raittinen KurikRy DNS, Erä 2: 1) Reuben Bett KEN 1.47,23, 2) Tommy Granlund IKFalken 1.50,29, 3) Rami Oravakangas PyhäjPo 1.50,50, 4) Tuomo Salonen EspTa 1.50,54, 5) Anton Asplund SWE 1.52,74, 6) Frank Lindqvist IFLänken 1.55,12, 7) Kristian Nedergård NOR 2.00,12, Johan Nordmyr IFKraft DNF.

M 3000 m: 1) James Kangogo KEN 7.55,27, 2) Niclas Sandells IKFalken 7.57,00, 3) Johan Wallerstein SWE 8.00,76, 4) Joonas Hamm LahdA 8.01,94, 5) Matti Räsänen JoensKa 8.04,08, 6) Philip Yego KEN 8.09,58, 7) Riku Marttinen HeinI 8.10,69, 8) Erik Johansson SWE 8.12,38, 9) Ilya Slavenski BLR 8.12,91, 10) Jussi Utriainen LahdA 8.14,15, 11) Janne Ukonmaanaho YlikNM 8.20,31, 12) Kalle Ruohola VirtU 8.35,58, 13) Matti Taini SeinäjSU 8.37,65, 14) Mikko Patana LaihLu 8.54,62, Jukka Keskisalo JoensKa DNF, Mikael Bergdahl IKFalken DNF.

M 60 m aj: 1) Joona-Ville Heinä HIFK 7,91, 2) Otto Kilpi NokU 8,04, 3) Antti Korkealaakso SeinäjSU 8,05, 4) Jere Lehto OulPy 8,63.

M Seiväs: : 1) Jere Bergius TampPy 550, 2) Mikael Westö IFFemman 505, 2) Jouni Marjaniemi VehmKi 505, 4) Christian Westö IFFemman 480, 5) Jussi Vähätiitto OulPy 480, 6) Viktor Östman VasaIS 450, Vesa Rantanen VirtU NH, Samuli Järvelä SoinSi NH,

M Pituus: 1) Michell Torneus SWE 8,10, 2) Povilas Mykollaitis LIT 7,99, 3) Otto Kilpi NokU 7,73, 4) Petteri Lax LauttLu 7,65, 5) Stephan Wagner CZE 7,63, 6) Juho-Matti Pimiä LappUM 7,38, 7) Eero Haapala JalasjJa 7,27, 8) Janne Etelämäki KuortKu 7,06, 9) Otto Ylöstalo IFSibboV 6,70, 10) Bandarenka Artsem BLR 6,55, Eetu Ehrola TampPy DNS, Maliankou Vadzim BLR DNS.

M Kuula: 1) Tomas Söderlund IFRaseb 17,96, 2) Victor Högholm IFFemman 12,24.

M17 800 m: 1) Christian Nygård GamlakIF 2.08,35, 2) Oskar Forss IFFemman 2.08,59, 3) Niklas Roos IKFalken 2.09,00, 4) Pauli Ruostetsaari GamlakIF 2.09,04, 5) Gustav Gullholm IKFalken 2.10,05, 6) Christoffer Melin IKFalken 2.10,19, 7) Jonas Ingo VasaIS 2.10,44, 8) Petteri Säilä YlihJu 2.16,17, 9) Juuso Hollanti GamlakIF 2.21,09, Patric Rajala VasaIS DNF.

N 60 m: 1) Jenna Jokela NakkVire 7,56, 2) Jenniina Halkoaho SuodennU 7,73, 3) Elin Backman SWE 7,74, 4) Jenni Jokinen NakkVire 7,79, 5) Patricia Fors IFLänken 7,88, 6) Jonna Julin IFNykn 7,93, 7) Tiia Rintaniemi SeinäjSU 8,09, 8) Anna Järvinen IFFemman 8,12, 9) Matilda Nyholm IFNykn 8,13, 10) Anna Julin IFNykn 8,22, 11) Jonna Skrifvars IFNykn 8,23, 12) Simone Wiklund IFNykn 8,24, 13) Sanna Kangas SeinäjSU 8,32. Erä 1: 1) Jenna Jokela NakkVire 7,56, 2) Anna Järvinen IFFemman 8,12, 3) Jonna Skrifvars IFNykn 8,23, 4) Sanna Kangas SeinäjSU 8,32, Erä 2: 1) Patricia Fors IFLänken 7,88, 2) Jonna Julin IFNykn 7,93, 3) Tiia Rintaniemi SeinäjSU 8,09, 4) Anna Julin IFNykn 8,22, Erä 3: 1) Jenniina Halkoaho SuodennU 7,73, 2) Elin Backman SWE 7,74, 3) Jenni Jokinen NakkVire 7,79, 4) Matilda Nyholm IFNykn 8,13, 5) Simone Wiklund IFNykn 8,24.

N 200 m: 1) Anna Hämäläinen KuortKu 24,44, 2) Jenna Jokela NakkVire 24,50, 3) Elin Backman SWE 24,78, 4) Jenniina Halkoaho SuodennU 25,21, 5) Jonna Julin IFNykn 25,64, 6) Patricia Fors IFLänken 25,96, 7) Jonna Skrifvars IFNykn 26,22, 8) Tiia Rintaniemi SeinäjSU 26,66, 9) Simone Wiklund IFNykn 26,73. Erä 1: 1) Jonna Skrifvars IFNykn 26,22, 2) Simone Wiklund IFNykn 26,73, Erä 2: 1) Jonna Julin IFNykn 25,64, 2) Patricia Fors IFLänken 25,96, 3) Tiia Rintaniemi SeinäjSU 26,66, Erä 3: 1) Anna Hämäläinen KuortKu 24,44, 2) Jenna Jokela NakkVire 24,50, 3) Elin Backman SWE 24,78, 4) Jenniina Halkoaho SuodennU 25,21.

N 800 m: 1) Marina Arzamasava BLR 2.03,98, 2) Suvi Selvenius HKV 2.04,06, 3) Danuta Urbanik POL 2.04,94, 4) Karin Storbacka IKFalken 2.05,00, 5) Frida Flodström SWE 2.05,45, 6) Zenitha Eriksson IFNykn 2.12,32, 7) Heidi Marttinen HeinI 2.13,93, 8) Sallamari Koskinen IlmajKi 2.18,65, 9) Katarina Skräddar IFLänken 2.18,83, 10) Annina Sinisalo SeinäjSU 2.19,22, 11) Mette Paavolainen IKFalken 2.20,32, 12) Veronica Kengo IFNykn 2.21,27, 13) Marianna Mäki-Ranta IlmajKi 2.27,15, 14) Rebecka Westerlund IFNykn 2.28,60, 15) Kaisa Oksala SeinäjSU 2.32,25, Caroline Wärn IKFalken DNF. Erä 1: 1) Sallamari Koskinen IlmajKi 2.18,65, 2) Katarina Skräddar IFLänken 2.18,83, 3) Annina Sinisalo SeinäjSU 2.19,22, 4) Mette Paavolainen IKFalken 2.20,32, 5) Veronica Kengo IFNykn 2.21,27, 6) Marianna Mäki-Ranta IlmajKi 2.27,15, 7) Rebecka Westerlund IFNykn 2.28,60, 8) Kaisa Oksala SeinäjSU 2.32,25, Erä 2: 1) Marina Arzamasava BLR 2.03,98, 2) Suvi Selvenius HKV 2.04,06, 3) Danuta Urbanik POL 2.04,94, 4) Karin Storbacka IKFalken 2.05,00, 5) Frida Flodström SWE 2.05,45, 6) Zenitha Eriksson IFNykn 2.12,32, 7) Heidi Marttinen HeinI 2.13,93, Caroline Wärn IKFalken DNF.

N 3000 m: 1) Sandra Eriksson IFNykn 9.11,48, 2) Heidi Eriksson IFNykn 9.30,79, Malin Liljestedt SWE DNF.

N 60 m aj: 1) Niina Kelo KeskiUYU 8,91, 2) Anna Järvinen IFFemman 8,91, 3) Jenny Möuts VasaIS 9,77, 4) Sini-Sofia Savola SeinäjSU 10,10.

N Seiväs: : 1) Tiina Taavitsainen HKV 395, 2) Erica Hjerpe IFFemman 360, 3) Katri Isomäki KauhajKa 350, 4) Vendela Nylund VasaIS 300, 5) Michelle Renlund IFFemman 280,

N Kolmiloikka: 1) Elina Torro LappUM 13,36, 2) Sanna Nygård VasaIS 12,85, 3) Susanna Myllyniemi KauhajKa 11,91, 4) Darya Kavalenka BLR 11,88, 5) Elina Rapp SWE 10,98.

N Kuula: 1) Minna-Marjatta Liimatainen AlajA 13,93, 2) Taija Keskinen YlistKV 11,93, Niina Kelo KeskiUYU NM.

N22 2000 m ej: 1) Maria Borglund SWE 6.58,81, 2) Camilla Richardsson VasaIS 7.09,81, 3) Emma Dahl SWE 7.17,65.

CONTACT INFORMATION
Järjestelytoimikunnan pj.:
Mikael Snellman

Promoter, Athletes
Mikael Westö
+358 (0)44 3305542
mikael.westo@hotmail.com

COOPERATION

Get the Flash Player to see this player.